A lóápolásnak a célja, hogy lovad tiszta és egészséges legyen. Gondolom nem ülsz fel olyan lóra, aki tiszta sár, és persze ez nem csak esztétikai dolog, hanem ha lovad tiszta, akkor nem száll rá a sok légy, így őt is véded. Szóval lovadat különböző módokon lehet ápolni, én most a legáltalánosabbat fogom „bemutatni”, mint pl. amikor lovaglás előtt leápolod lovadat. Azért fogok csak erről beszélni, mert ebben van tapasztalatom, lovat még nem mostam le, nem ápoltam le verseny előtt. Szóval akkor nézzük: Először is össze kell szedni a megfelelő ápoló felszereléseket: szőrkefe, vakaró, gyökérkefe, rongy, patakaparó. Én ezekkel az eszközökkel szoktam lovaglás előtt leápolni a lovat. Van amikor ki szoktam kötni a bokszban, de hogyha nem akar kitérni előlem, akkor szoktam hagyni, ez a lófüggő. Van olyan ló aki abszolút nem szereti, hogyha leápolják, vagy felnyergelik, egyszerűen érzékeny rá, csikis, vagy csak kellemetlenül érzi magát.
Először is át szoktam „vakarni” a ló szőrét a vakaróval, ilyenkor a levedlett szőrt, és a port távolítjuk el a szőréből. Ha megvagyok átfésülöm a szőrkefével, amivel leszedem a felvakart szőrt, illetve port. Ha végeztem a ló egész testével, beleértve a lábakat is, azután a ronggyal a ló fejét tisztítom meg, majd áthúzom a ló egész testén. Eztán a ló sörényét és a farkát fésülöm át, kiszedve belőle a nagyobb szalmaszálakat. Ha mindennel végeztem a patáját is kipucolom, hiszen nagyon fájdalmas és veszélyes lehet, ha valami (kődarab, üvegszilánk) a ló patájába szorul.
Én általában így szoktam leápolni a lovat lovaglás előtt, különösen ügyelve, hogy a ló háta, ahova a nyerget helyezzük tiszta legyen, illetve a hevederhely, hiszen ha nyereghelyen, illetve ha hevedernél koszt hagyunk, sarat, megizzadt szőrt, az feltörheti a ló hátát illetve kidörzsölheti a hasát.
|